Čištění koberců podomácku nebo profesionálně od úklidové firmy?

Profesionální čištění koberců

Pokud se rozhodujete mezi čištěním koberců a jiných tepichů svépomocí nebo pomocí profesionální úklidové firmy, dáme vám několik rad a základních informací, které vám dříve než začnete, pomohou dosáhnout uspokojivého výsledku.

Současný stav znečištění koberce

Než začnete cokoliv řešit, zjistěte nejdříve stav znečištění koberce. Je třeba si ujasnit, jaký je rozsah znečištění, jestli jde jen o nějakou menší skvrnu, anebo se jedná o znečištění celého koberce, který navíc třeba zapáchá. I malá skvrna může ale znamenat velký problém, takže doporučujeme zjistit, o jaký druh kapaliny či jiné hmoty, jež způsobilo znečištění, se jedná. V případě, že se rozhodnete o vyčištění koberce vlastní silou, doporučujeme nejdříve vyhledat nějaké diskuzní fórum, kde se s vámi lidé podělí v své zkušenosti. Velké rozdíly jsou při čištění koberce, který byl potřísněn například krví, inkoustem nebo horkou čokoládou či kávou. Další rozdíly při rozhodování, zda provést čištění podomácku nebo si najmout úklidovou firmu jsou, když chcete koberec zbavit roztočů.

Příklady nejčastějších znečištění koberců

Zde uvádíme tři nejčastější příklady znečištění, které se můžete pokusit vyčistit sami. Není však zaručeno, že tyto praktické rady vás opravdu skvrny na 100% zbaví. Pokud máte například drahý egyptský koberec, tyto postupy nedoporučujeme! V takovém případě je lepší si najmout specialistu nebo si půjčit speciální čisticí stroj, se kterým je ale potřeba umět zacházet.

Odstranění krve z koberce

Pokud se vám stane, že potřísníte koberec krví, je třeba jednat rychle, protože jakmile zaschne, už tento postup fungovat nebude. Pokud je tedy krev čerstvá, namočte skvrnu studenou mýdlovou vodou (mýdlem nešetřete) a pořádně ji osolte klasickou kuchyňskou solí. Nechte pár minut působit a drhněte ne příliš tvrdým kartáčem. Pokud však máte drahý koberec, například nějaký egyptský, tento postup nedoporučujeme! V takové případě je lepší oslovit specializovanou úklidovou firmu, která vám čištění provede pomocí speciální technologie. V Praze se můžete obrátit například na firmu AWIS úklid, jejichž nabídku naleznete v sekci čištění koberců a čalounění na jejich webu.

Odstranění inkoustu z koberce

Inkoust je prevít, a hodně velký. Ale i on se dá vyčistit, a to následujícím způsobem. Opět, jako u krve, je třeba jednat rychle, než zaschne. Postup je velmi podobný. Nejdříve inkoust vysajte savým papírem. Následně si udělejte z vlažné vody a soli slaný nálev a skvrnu řádně namočte. Zlehka pak inkoustovou skvrnu drhněte jemným kartáčem nebo kuchyňskou žínkou. Pokud i nadále zůstanou na koberci skvrny, můžete použít 3% peroxid vodíku. Opět nedoporučujeme u dražších koberců. Na ty si raději najměte odbornou firmu.

Odstranění kávy nebo horké čokolády z koberce

I starší skvrny od horké čokolády nebo kávy lze vyčistit, a to glycerinem. Pokud je skvrna na koberci ještě čerstvá, můžete použít variantu namočením slanou vodou a vymýváním vlhkým hadrem nebo kuchyňskou žínkou.

Celoplošné čištění koberce a likvidace roztočů

V případě, že se chystáte provést rozsáhlé a celoplošné čištění koberce ve vaší kanceláři nebo v rodinném domě, a chcete dosáhnout maximální likvidace choroboplodných roztočů, je vždy lepší sáhnout po specializované úklidové firmě. Důvody jsou zcela jednoduché. Specializovaná firma má ve většině případů moderní technologie, jakou jsou úklidové stroje, extraktory nebo čisticí prostředky, a disponuje zkušenostmi. Jedině díky těmto artiklům se můžete zbavit roztočů, kteří jsou ve vašich kobercích. Při výběru takového specialisty si nezapomeňte ověřit, jaké používá technologie a čisticí prostředky, jaké má zkušenosti a reference.

Na závěr ještě několik doporučení

Pokud si nejste jisti, zda dokážete vyčistit koberec tzv. podomácku, nebojte se oslovit firmu. Dnes už čištění koberců není tak drahá záležitost. Pokud máte nějaký kvalitní domácí extraktor (vodníka), velmi často se s ním dá dosáhnout uspokojivého výsledku.