Úklid outsourcingem aneb kdo šetří, má za tři

Úklid outsourcingem aneb kdo šetří, má za tři

Od dob finanční ekonomické krize, která postihla roku 2007 americký trh a roku 2008 celý svět, šetří kde kdo. Nejen české firmy kvůli krizi omezovaly investice a snižovaly náklady na všechny možné strany. Mimo omezení investic se začal zvyšovat tlak na efektivitu, snižování mezd zaměstnanců a kladl se důraz na inovace a hledání nových trhů. Stejně tomu bylo také v oblasti úklidových služeb. Když letos v druhém čtvrtletí roku 2013 vzrostla ekonomika o 0,6 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ) konec recese v Česku. Hurá, už bylo na čase. V oblasti úklidových služeb si ale firmy rychle zvykly na kvalitnější a levnější úklid, který si v době recese začaly smluvně sjednávat formou outsourcingu, tedy laicky řečeno od externích úklidových firem. No a jak je tomu teď, a proč se stále vyplatí outsourcovat si povíme v tomto článku.

Nejdříve tedy, co to ten outsourcing znamená

Outsourcing (foneticky “outsorsink”) je činnost, při které si firma najme jinou firmu na provádění vedlejších činností, které si umí, ale někdy neumí zřídit vlastními silami. Převážně se jedná o kontinuální, tedy pravidelné pracovní úkony. V oblasti například počítačových systémů, kdy firma tyto věci neumí nebo nechce zřizovat speciální oddělení, které je velmi náročné a drahé, si najímá neboli outsourcuje externí IT firmu. V oblasti úklidu si ale také většina společností najímá externí outsourcingovou firmu. V tomto případě to však není z důvodu, že by to firma neuměla nebo nemohla zaměstnat uklízečky, ale zkrátka proto, že je to pro ni v mnoha směrech výhodnější.

Kdy je úklid outsourcingem výhodnější a kdy naopak

Je mnoho důvodů, proč je ekonomicky výhodnější externí úklidová firma oproti řešení vlastními zaměstnanci. Ale samozřejmě jsou i důvody, proč je lepší si úklid dělat vlastní silou. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Je třeba říct, že výhoda vs. nevýhoda může být silně diskutabilní v případě, kdy se jedná o velký rozsah úklidu, o možnostech, ale také o zaměření firmy. Pokud máte administrativní firmu o 5-50 zaměstnancích, určitě bude výhodnější úklid outsourcingem. Pokud ale máte výrobní halu, ve které pracuje 100 a více zaměstnanců a vaše cíle jsou opravdu vysoké a dlouhodobé, bude asi lepší si udělat ekonomickou rozvahu, zda by se nevyplatilo zřídit spíše vlastní úklidovou divizi.

VÝHODY aneb kdy pro úklid využít outsourcing

1. Špičková úroveň úklidových služeb

  • Pokud nemáte kvalifikované lidi, což stojí nejen mnoho úsilí, ale také peněz, nikdy nedosáhnete požadované kvality. Externí úklidová firma tyto zaměstnance má, čímž pro vás odpadá nejen úsilí do kvalifikace, ale také do dalšího permanentního vzdělávání a školení.

2. Moderní úklidové technologie

  • Kvalitní úklidové technologie, jakou jsou například úklidové a čistící stroje, jsou velmi drahé, proto je výhodnější si najmout úklidovou firmu, která je již vlastní. Nejen však jejich pořizovací cena je vysoká. Nezapomeňte na jejich údržbu a servis. To vše stojí vždy hodně peněz.
  • Stejně tak je tomu s úklidovými prostředky, které vám většina dobrých firem započítává rovnou do ceny za úklidové služby.

3. Odpovědnost

  • V případě outsourcingu vám odpadá odpovědnost za oblast úklidu a za její řízení včetně zaměstnanecké problematiky.
  • Se zaměstnanci to většinou chodí tak, že pokud vám nějaký nevyhovuje, zažádáte si o přidělení jiného.


NEVÝHODY aneb na co si dát při hledání outsourcingové firmy pozor

1. Řízení vztahů

  • Řízení vztahů s obchodními partnery je občas velmi komplikované, proto je třeba vybírat jen ověřené a vysoce kvalifikované úklidové firmy. Pokud si ale dáte opravdu záležet na výběru správné firmy, která bude vaším spolehlivým partnerem, vyplatí se to. Nestačí ale jen kouknout na reference, které uvádí úklidová firma na svém webu. Zavolejte na ně nebo zkuste požádat přímo o osobní doporučení od firem, pro které již pracují nebo pracovali.

3. Nízká operabilita

  • Zde je to opět na dobrém výběru outsourcingové úklidové firmy a na dobře připravené smlouvě. Investujte raději pár tisíc do prověření smlouvy právníkem.

3. Nevratnost rozhodnutí

  • Ano, toto se dá považovat asi za největší nevýhodu outsourcingu. Pokud se jednou rozhodnete a podepíšete smlouvu, těžko se spolupráce ukončuje ze dne na den. Buď musíte čekat na vypršení smlouvy nebo musí dojít k hrubému porušení smlouvy ze strany úklidové firmy. Toto je opět na dobře zpracované a promyšlené smlouvě. Stejně jako u zaměstnance si však můžete uvést podmínku, že chcete nejdříve zkušební lhůtu. Nebo si můžete vymínit krátkou výpovědní lhůtu, která vás už tolik tížit nebude. Obvykle se dělá výpovědní lhůta stejně jako u zaměstnanců v trvání 3 měsíců.

Kdo v Praze nabízí spolehlivé úklidové služby?

V Praze určitě zkuste firmu AWIS úklid Praha, která poskytuje komplexní úklidové služby formou outsourcingu, jak se říká od A do Z.

AWIS úklid